Tiedotteet

Pyöräilykypärä päässä pyöräilleitä palkittiin taas Ranualla

Perinteinen pyöräilykypäräkampanja palkitsi kypäräpäisiä pyöräilijöitä Ranualla keskiviikkoaamuna 13. toukokuuta.

Kunnan teknisen toimen ja vapaa-aikatoimen edustajat tavoittivat 69 pyöräilykypärä päässä pyöräillyttä. Heidät palkittiin tikkareilla ja lisäksi kolme onnekasta saivat 30 euron lahjakortin. Aiempiin vuosiin verrattuna pyöräilijöitä oli liikkeellä vähemmän, sillä yleensä kypärällisiä pyöräilijöitä on tavattu yli sata.

Tilaisuudessa oli mukana Liikenneturvan Pasi Vartioniemi, joka meni tilaisuuden jälkeen pitämään liikenneturvallisuusluentoa 6.-9. luokkalaisille jättiläisen portaille Kaarnaan.

Pyöräilykypäräkampanja on osa Ranuan kunnan liikenneturvallisuustyötä. Syksyllä on tulossa heijastinpäivä, jolloin jaetaan heijastimia ja palkitaan kypärä päässä pyöräileviä.