Tiedotteet

Viidesluokkalaiset lukivat kevään aikana 400 kirjaa

Ranuan yhtenäiskoulun viidesluokkalaiset innostuivat keväällä lukemaan urakalla ja saavuttivat kahdessa kuukaudessa huikean 400 luetun kirjan tavoitteen.
Ranuan kirkonkylän koulun oppilaita.

Ranuan yhtenäiskoulun 5A- ja 5B-luokkien oppilaat ovat lukeneet kevään aikana yhteensä 400 kirjaa. Lukuprojekti toteutettiin kahden kuukauden aikana, ja idea haasteeseen saatiin Lasten uutisista, jossa kerrottiin toisen koulun vastaavasta tempauksesta.

Vaikka vertailukoulussa oppilaita oli enemmän, ranualaiset viidesluokkalaiset onnistuivat lukemaan kirjoja oppilasta kohden enemmän. Tavoite ei kuitenkaan täyttynyt ilman työtä.

– Urakka tuntui välillä jopa liian suurelta, mutta viime metreillä tavoite täyttyi hienosti, koululta kerrotaan.

Lukuinto näkyy myös koulun arjessa konkreettisesti: luokkien seinät ovat täyttyneet luettujen kirjojen kansikuvista.

Jokainen viidesluokkalainen luki vähintään yhden kirjan, ja ahkerin lukija ehti lukea jopa 70 kirjaa. Oppilaiden suosikkeihin kuuluivat muun muassa Neropatin päiväkirja- ja Nolo elämäni -sarjat sekä Susikoira Roi-, Viisikko- ja Soturikissat-kirjat.

Palkinnoksi hienosta suorituksesta oppilaat saavat suunnitella oman hauskan päivänsä.

Ranuan yhtenäiskoulun viidesluokkalaiset haastavat nyt kaikki lukemaan ja yrittämään pistää saavutuksen vielä paremmaksi.