Ranuan lukio on nyt in – hakijamäärät nousivat reippaasti
Julkaistu 14.5.2025

Ensisijaisia hakijoita lukioon oli 30, kun vuotta aiemmin heitä oli 18. Nousua oli peräti 67 prosenttia. Kaikkiaan hakijoita oli 60, kun viime keväänä heitä oli 42. Nousua kaikissa hakijoissa oli 43 prosenttia.
Lukion rehtori Petteri Mertala on erittäin tyytyväinen. Hän löytää hakijamäärien kasvuun kolme syytä.
– Meillä on pakasta vedetyt tilat, joita on helppo myydä. Koska yläkoululaiset ovat samassa koulussa, he tietävät minkälaisissa tiloissa käydään lukiota. Toisena tekijänä on lukion profiloituminen luontoon ja yrittäjyyteen. Kolmas tekijä on meidän kansainväliset hankkeet, joista on saatu hyvin julkisuutta.
Ranuan lukiota mainostettiin ensimmäistä kertaa yhteishaun aikana sosiaalisessa mediassa ja verkkosivuilla. Mainosten osuutta suosion kasvuun ei kuitenkaan vielä tiedetä.
– Uusilta opiskelijoilta kysytään elokuussa, kuinka moni näki mainokset ja saadaan oikeat tiedot.
Rehtori vakuuttaa, että kaikki Ranuan lukioon haluavat mahtuvat hyvin uusiin tiloihin. Aloituspaikkoja lukiossa on 30.
– Hyvä hakijamäärä on ihana positiivinen ongelma.
Ranuan lukion vetovoima on huomattu muuallakin.
-Kun meidän Päivi-opo kävi Rovaniemellä koulutustilaisuudessa, siellä katsottiin hakijatilastoja ja kysyttiin: Mitä te teette Ranualla oikein?
Lue myös: