Lapin hyvinvointialue järjestää asukastilaisuuden Ranualla 7.11. klo 17–19
Julkaistu 31.10.2025
Muokattu 3.11.2025
Tilaisuuksissa esitellään alustavia ehdotuksia sosiaali- ja terveyspalvelujen sekä pelastustoimen palveluverkkoon ja kerätään palautetta ennen jatkovalmistelua.
Palveluverkolla tarkoitetaan palvelupisteiden kokonaisuutta – missä, milloin ja miten palvelut järjestetään eri puolilla maakuntaa. Nyt esiteltävät vaihtoehdot eivät ole päätöksiä, vaan niitä hyödynnetään lausunnoissa, osallistamisessa ja yhteistoimintamenettelyssä henkilöstön kanssa.
Tilaisuudet ovat avoimia kaikille Lapin hyvinvointialueen asukkaille, paikallisille kumppaneille (järjestöt, yritykset, oppilaitokset) sekä paikallispäättäjille. Tilaisuuksissa voi kysyä, kommentoida ja antaa palautetta, joka huomioidaan valmistelussa.
📍 Ranuan ja Posion yhteinen asukastilaisuus:
🗓 Torstaina 7.11. klo 17–19
🏛 Ranuan valtuustosali
💻 Osallistuminen mahdollista myös etäyhteydellä:
👉 Liity Teams-tilaisuuteen tästä
Tilaisuuden sisältö
- Alustavat ehdotukset sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämiseksi eri asiointialueilla
- Mahdollisuus keskustella ja esittää kysymyksiä
- Paikalla Lapin hyvinvointialueen edustajat: johtava lääkäri Outi Palmen, vs. hoitotyön johtaja Henna Kauranen, ikääntyneiden palveluiden vastuuyksikköjohtaja Katja Raatikainen ja sairauksien ehkäisyn ja hoidon johtaja Tuula Saukkonen
Tilaisuuteen voi osallistua paikan päällä tai Teamsin kautta. Verkossa seuraavat voivat esittää kysymyksiä chatissa tai pyytämällä puheenvuoron.
Tilaisuudessa on kahvitarjoilu.
Lapin hyvinvointialue toivoo, että jokaisesta kunnasta tulee aktiivisesti osallistujia,